Ana Sayfa / PÖH / 2019 PÖH Alımı Olacak mı?
2019-poh-alimi

2019 PÖH Alımı Olacak mı?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis Özel Harekat Başkanlığının kurulmasının ardından polis özel harekat olmak isteyen binlerce genç gözlerini yeni kurulan Polis Özel Harekat Başkanlığına çevirmiş durumdaydı. Polis özel harekat başkanlığı kurulduktan sonra hala beklenen polis özel harekat alımları ne yazık ki yapılabilmiş değil peki 2019 yılında yeni bir polis özel harekat alımı olacak mı?

PÖH Alımı Nasıl Yapılıyor?
İlk olarak 2015-2016 yılında polis özel harekat alımının dışarıdan yapıldığı yıllarda alımlar polis meslek eğitim merkezlerine yapılmıştı. O süreçte yapılan polis özel harekat alımlarında adaylardan lisans mezunu olmaları ve kamu personeli seçme sınavı baraj puanı şartı koşulmuştu. O yıl ki yapılan alımlarda polis özel harekat adayları 6 ay eğitim görerek polis özel harekat olarak mesleklerine başladılar.

15 temmuz hain darbe girişimin ardından polis açığının çoğalmasıyla birlikte özel harekat branşında da meydana gelen polis açığı ile yeni bir polis özel harekat alım duyurusu yayınlanmıştı. Yayınlanan bu duyuru ile önceki alımların aksine adaylardan en az lise mezunu olmaları, kamu personeli seçme sınav puansız ve sınavsız bir alım modeli ortaya çıkmıştı. Yapılan bu duyuru da ayrıca polis özel harekat adaylarından öncelik olarak askerlik şartını yapanlar duyurusu gelmişken sonradan askerlik yapma şartı da kaldırılarak sadece lise mezunu şartı kalmış oldu. Bu alımda polis özel harekat sınavlarına başvuru rekor düzeyde olarak tüm zamanların polis alımı başvuru rekoru da kırıldı. 2016 yılına yapılan bu sınav duyurusu 2017 yılında ve 2018 yılında polis özel harekat adaylarının alınmasıyla bu sene sonra erecek ve yeni bir alım için adaylar merakla beklemeye başlayacaklar.

Polis Özel Harekat Alımı Olacak mı?
En son 2016 yılındaki duyuru ile yapılan polis özel harekat alımları için bekleyen bir çok aday 2018 yılında yeni bir alımın olacağından oldukça eminlerdi ancak 2018 yılında ne yazık ki yeni bir polis özel harekat alımı yapılmadı. Meslek içerisinden yakın zamanda sınır bir polis özel harekat alımı yapılarak 2018 yılı kapatıldı diyebiliriz. Peki 2019 yılında polis özel harekat alımı olur mu?

Bizim görüşümüz 2019 yılı içerisinde güncel bir başvuru şartları açıklanarak polis özel harekat başkanlığı tarafından alım duyurusu yapılacaktır. Bu alım polis akademisi yerine muhtemelen polis özel harekat başkanlığınca yapılacaktır. Artık polis özel harekat başkanlığı tamamen özerkleşerek kendi alımlarını ve kendi eğitim sistemini uygulamaya başlayacaktır. 2019 yılının ilk 6 aylık sürecinde polis özel harekat alımı duyurusu görmek bizleri de mutlu edecektir. Şimdiden herkesin sabırla beklemesini tavsiye ediyoruz.

Makaleye Oy Verin

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-okulu-mulakat

Polislik Mülakatları Nasıl Yapılır?

Polislik mesleğine gönül vermiş binlerce polis adayının her sene sınavlara girdiği günümüzde mülakat sınavları polislik …

1 Yorum

  1. SelâmünAleyküm yaşım 18 bu sene üniversite sınavına gireceğim.
    1.Öncelikle sağ işaret parmağımın üst kısmı kesik fakat hergangi bir dokunma veya hissetmede kaybım yok. Bu sebepten ötürü girebilirmiyim yada bir sıkıntı çıkar mı?
    2. Göz kusurum var. Eğer 1. Sebepten dolayı bir sıkıntı çıkmazsa. Göz kusurunu polis Akademisi ni kazanınca mi çizdirmem gerekiyor yoksa önce mi cevaplarsanız sevinirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.