Ana Sayfa / ASKER ALIMI / Askerde Uzman Çavuş Olunur mu?
Askerde-Uzman-Çavuş-Olarak-Kalmak

Askerde Uzman Çavuş Olunur mu?

Askerde Uzman Çavuş Olunur mu ?

Konu başlığından anlaşılacağı üzerine askerdeyken nasıl uzman çavuş olurum bir çok arama ve bizlere gelen sorulara yönelik böyle bir konu açmaya karar verdik.  Uzman Çavuş (uzman erbaş ) kalmak her şeyden önce gönüllülük esasına dayalı olmakla birlikte başvuru yapmak gerekiyor.  Asker’deyseniz bulunduğunuz birlik yada alay nerede görevliyseniz o birlikteki Üst komutanlarınıza rica ederek internet ortamında başvurunuzu yaparak ön başvuruyu yapabilirsiniz.

Daha sonra ön başvuru süreci yaklaşık 1 (BİR) ile 2 (İKİ) ay gibi süre sürüyor. daha sonra açıklandıktan sonra hangi tarihlerde mülakatlara gideceğiniz sizlere internet ortamında bilgilendiriliyor.

Yeni çıkan kanunlarla birlikte Jandarmada Askere gitmeden de Uzman Çavuş olabiliyorsunuz. Evet yanlış duymadınız askere gitmeden de uzman çavuş olabiliyorsunuz. Lakin bunun belli şartları mevcuttur en az 5 yıl yapma gibi şartları mevcuttur.

Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalma Şartları Neler?

Askerde uzman çavuş olarak kalmaya karar verdiğinizde belli şartları vardır.  mesleğe başlayacağınız zaman en az 2 yıl 1 ay sözleşme imzalarsınız. Şöyle bir durumda mevcut askerde başvuru yapacak  zamanı olmayanlar için sivildeyken başvuru yapabilecek duruma gelebiliyorlar. lakin askerde başvuru yapmak isteyenler için belli bir şartları vardır bu bazı kuvvetler için geçerlidir.

Askerde Uzman çavuş Olmak için;

  • Başvuru tarihi itibariyle terhisine en fazla 6 ay kalmış olmak
  • Birlik komutanları tarafından düzenlenen Uzman Erbaş Nitelik Belgesinde 80 ve üzeri not almak

 

 

 

Askerde Uzman Çavuş Olunur mu?
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

astsubay maaşları

Astsubay Maaşları Ne Kadar

Astsubay Maaşları Ne Kadar? Herhangi bir operasyon gerçekleştirildiği zaman bunların tümüne katılan astsubaylar, buralara emri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.