Ana Sayfa / ASKER ALIMI / Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?
kesin-olarak-askere-ne-zaman-giderim-780x400-660x330

Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Askerlik geçmişten günümüze kadar bir miras gibi devam eden ve oldukça büyük kutsallığı bulunan bir görevdir. Bu anlamda bedeni ve akli sağlığı yerinde olan aynı zamanda askerlik yapmamak için zorunlu bir sağlık sorunu olmayan her Türk vatandaşı askerlik yapmak zorundadır.

Bu askerlik görevi her sene Milli Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenmekte ve koordine bir şekilde askerlik görevini yapacak vatandaşlara gerekli evraklar ve belgeler gönderilmektedir. Bu anlamda askerlik kağıdının ne zaman geleceği en çok merak edilen konular arasında yerini almakta ve askerlik görevini yapacak kişilerin aklını karıştırmaktadır.

 

Askerlik Muayene Kağıdı Nedir?

Askerlik kağıdı olarak bilinen askerlik muayene kağıdı celp dönemi içerisinde gelen askere çağırılma mektubu ile oldukça fazla karıştırılmaktadır. Bu anlamda bilinmesi gereken askerlik muayene kağıdının celp dönemi öncesinde geldiğidir.

Sağlık ve eğitim gibi askerlik yapmasına engel sorunları bulunmayan tüm asker adaylarına 19 yaşında askerlik kağıdı veya bilinen ismi ile askerlik muayene kağıdı gönderilmektedir. Bu kağıt gereğince asker adaylarının bağlı oldukları iller de ki askerlik şubelerine gidip muayene olmaları gerekmektedir.

Bu anlamda bu muayene kağıdının uzman erbaş veya er olarak askere çağrılma belgesinden farklı olduğunun anlaşılması oldukça önemlidir. Bu anlamda bilinmesi gereken husus ise 19 yaşında gönderilen askerlik muayene kağıdından bir yıl sonrasın da celp döneminde askerlik vazifesinin yapılması için askere gidileceği olmalıdır.

kesin-olarak-askere-ne-zaman-giderim-780x400-660x330

  Askerlik Muayene Kağıdı Ne Zaman Gelir?

Askerlik muayene kağıdı oldukça eski tarihlerden günümüze kadar posta yolu ile gönderilen bir mektuptur. Nitekim günümüzde celp dönemi içerisinde askerliğe uzman erbaş veya er olarak çağıran mektubun aksine, askerlik muayene kağıdı posta yolu ile gönderilmemektedir.

Bu anlamda askerlik şubesinden gelecek bir mektup beklemek yapılacak en büyük yanlışlardan birisidir. Tam 19 yaşına giren her erkek Türk vatandaşı, bağlı olduğu askerlik şubesine başvurmalı ve istenilen askerlik muayenesini bu yolla gerçekleştirmelidir.

Bu anlamda asker adaylarının 19 yaşına girdikleri ay içerisinde muayenelerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde asker adaylarının askerlik muayene kaçağı olarak değerlendirilip idari para cezasına tabi tutulmaları da söz konusu olmaktadır.

Askerlik Kağıdı Ne Zaman Gelir?
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında alpagu

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

astsubay-nasil-olunur

Bayan Astsubay Olma Şartları

Bizlere En çok sorulan ve sorulmaya devam sorulardan 1 tanesi bayan astsubay Olmak istiyorum ama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.