Ana Sayfa / BEKÇİLİK / Bekçilik Başvuru Şartları
Bekçilik Başvuru Şartları

Bekçilik Başvuru Şartları

Bekçi Nedir Ne İş yapar.

Son 2 yıldır en çok alımları yapılan bekçilik alımları son hızla devam ediyor.  En çok merak edilen sorular oluyor bizler bekçi alım yaş şartı kaç ?  bekçi alımında boyum tutuyor mu gibi sorular geliyor bizlere. Sizler için araştırıp en net bilgiyi size sunmak için bu yazıyı yazmış bulunmaktayız.

Bekçi deyince aklımıza hep şu gelirdi eskiden hatırlayanlar bilir yada abilerimiz dayılarımız dedelerimiz anlatırlardı eskiden polistek çok mahallede dolaşan gece vakti milletin huzurunu sağlayan ve hırsılızı en aza indiren gecesi gündüzü fark etmeksizin güvenliğini sağlayan kişilerdi.

Yeni yani son 2 yıldır alımları devam etmekte olan eskiden olduğu gibi şuanda da bekçi alımlarıyla mahalle ve çarşı bekçileri artık daha fazla huzur sağlayacaktır.

Peki  anladık şartları neler diyorsunuz eminim hemen sizlere onuda paylaşalım hangi şartlarda bekçi olunur yada olabiliyorsunuz.

Başvuru ve Adaylarda Aranacak Şartlar

Adaylarda aranılan şartlar

MADDE 5 – (1) Çarşı ve mahalle bekçisi olacaklarda aşağıdaki niteliklerin bulunması şarttır:

a) Türk vatandaşı olmak,

b) Lise mezunu olmak,

c) Askerlik ödevini bitirmiş olmak,

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,

d)Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

e) Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

f) Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

g) Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,

ğ) Memuriyete engel bir hali bulunmamak,

h) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

i) Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

ı) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya İdari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

j) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

k) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

l) Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,

m) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,

n) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

(2) Birinci fıkranın (b) bendinde belirtilen eğitim düzeyi için gerektiğinde İçişleri Bakanlığınca üst sınır belirlenebilir.

Duyuru

MADDE 6 – (1) İllere göre alımı yapılacak çarşı ve mahalle bekçisi sayısı, şartları, başvuru yerleri, başvuru ve sınav tarihleri, istenecek belgeler ile gerek görülen diğer bilgiler başvurma süresinin bitiminden en az onbeş gün önce Devlet Personel Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü veya Başkanlığın resmi internet sayfasıyla ya da diğer uygun iletişim araçlarıyla duyurulur.

Bekçilik Başvuru ŞartlarıBaşvuru zamanı ve şekli

MADDE 7 – (1)  Giriş sınavına başvurular, Bakanlık tarafından belirlenen yer ve ilan edilen tarihler arasında şahsen yapılır.

(2) Eksik belgeyle veya posta yoluyla yapılan başvurular ile başvuru zamanı geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.

(3) Başvuruda bulunan adaylardan Başkanlıkça belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. Ücretler Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına yatırılır. Şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocuklarından sınav ücreti alınmaz.

Şartları yazık aklınıza takılan soruları bizlere yönelterek sizlere daha net cevaplar verebiliriz. bizleri sosyal medyadan’da takip etmeyi unutmayalım. Alımlarla ilgili ve alım şartlarında değişiklik olduğunda sizlere net bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Bekçilik Başvuru Şartları
3.7 (73.33%) 3 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

10-bin-bekci

2019 da 10 Bin Bekçi Alınacak

Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarının son hız devam ettiği bugünlerde 2019 yılı içerisinde kullanılmak üzere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.