Ana Sayfa / BEKÇİLİK / Bekçilik Ders ve Soru Dağılımı
bekcilik-yazili-ders

Bekçilik Ders ve Soru Dağılımı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen bir çok aday yazılı sınavın nasıl olduğu hakkında bilgiler edinmeye çalışmaktadır. Bekçi alımlarında yazılı sınavla ilgili olarak yayınlanan yönetmeliğe dayanarak bizlerde çarşı ve mahalle bekçisi alımlarındaki sınav soru dağılımını sizler için araştırdık.

Bekçi Alımı Sınav Dersleri Hangileridir?
Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarının yeniden başlamasıyla birlikte bekçilik alım yönetmeliği de güncellenerek alımlara net kurallar getirilmiş oldu. Özellikle ilk alımlardan sonra çarşı ve mahalle bekçisi alım süreci son alımla birlikte polis akademisine devredilerek normal polis alımı gibi süreç tamamen polis akademisi tarafından yürütülmeye başlandı. Buna göre sınav soruları da bakan tarafından belirlenen 3 personel tarafından oluşturulmaktadır.

Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında yazılı sınav, test şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur.

Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

a) Türkçe,

b) Sosyal Bilgiler,

c) Fen Bilgisi,

ç) Hayat Bilgisi,

d) Matematik,

e) Genel kültür.

Derslere Göre Soru Dağılımları
Çarşı ve mahalle bekçisi yazılı sınav soru dağılımları ise derslere göre şu şekildedir;
Türkçe > 20
Sosyal Bilgiler > 15
Fen Bilgisi > 15
Hayat Bilgisi > 15
Matematik > 15
Genel Kültür > 20

Toplam: > 100

Yazılı sınav soruları, sınavın başlama saatinde adayların önünde açılır. Yazılı sınavda bilgisayar sisteminde okunabilen özel kâğıtlar kullanılır.

Yazılı sınavda kopya çekenler veya kopya çekme teşebbüsünde bulunanlar ya da yerine başka bir kimseyi sokanlar hakkında tutanak düzenlenerek sınavı geçersiz sayılır. Bu adaylar bir daha adaylığa başvuruda bulunamazlar. Ayrıca söz konusu adaylar hakkında adli ve idari soruşturma açılabilmesi için gerekli işlemler yapılır.

Yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alanlar başarılı sayılırlar. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir.

Çarşı ve mahalle bekçisi yazılı sınavında adayların yanlış yaptığı sorular doğru yaptıklarını götürmesi olmayacaktır. Buna göre adayların 100 soruda 50 doğru yapması yeterlidir yani tavsiyemiz boş soru bırakmamanızdan yanadır . Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar için yazılı sınav genel puanlandırmanın %25 lik kısmını oluşturmaktadır. Genel puanlandırmanın %25 lik kısmını etkilemesi bekçi adayları için oldukça da önemlidir çünkü alımlarda 1 puan bile bir çok adayı geride bırakmanızı sağlayabilir. Bunun dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi bekçi adaylarından 100 soruda 50 doğrusu olmayanlar bekçi olamazlar.

Bekçilik Ders ve Soru Dağılımı
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

bekci-parkur

Bekçilik Fiziki Yeterlilik Parkuru

Polis akademisi tarafından 1. dönem çarşı ve mahalle bekçisi alımları için geçtiğimiz günlerde yayınlanan fiziki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.