Ana Sayfa / BEKÇİLİK / Bekçilik Puan Hesaplaması
bekci-puan

Bekçilik Puan Hesaplaması

Polis alımlarında olduğu gibi çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında da belirli puanlama sistemleri bulunmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak için yapılan tüm sınavlarda başarılı olmak gerekmektedir. Bekçi alımlarının da polis akademisi tarafından sistemli şekilde yapılmasıyla birlikte bu puanlama sistemi daha çok ortaya çıkmış durumdadır.

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları için yazılı sınav, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ayrı ayrı yapılmaktadır. Tüm detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bekçilik Sınav Puanı
Çarşı ve mahalle bekçisi öğrenci alımları için ilk olarak başvuru aşaması yapılmaktadır. Başvuru yapan adaylara polis akademisinin duyurusu ile birlikte yazılı sınav yapılmaktadır. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar bu sınava girerek bu sınavdan en az 50 puan almaları gerekmektedir 50 puan altında alan adaylar yazılı sınavdan elenmiş olmaktadırlar. Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında yazılı sınav puanı genel puanlandırmanın %25 lik kısmını oluşturmaktadır.

Fiziki Yeterlilik Sınavı
Çarşı ve mahalle bekçiliği yazılı sınavından en az 50 puan alan adaylar sonraki aşama olan fiziki yeterlilik sınavlarına tabi tutulmaktadırlar. Çarşı ve mahalle bekçiliği için yapılan fiziki yeterlilik sınavlarında adayların güç ve kondisyonları ölçülmektedir. Fiziki yeterlilik sınavından 60 puan altında alan bekçi adayları çarşı ve mahalle bekçisi olamaz kararı verilerek elenmektedirler. Fiziki yeterlilik sınavı çarşı ve mahalle bekçisi genel puanlandırmanın %25 lik puanını etkilemektedir.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Mülakat Sınavı
Polis alımlarında olduğu gibi çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında da mülakat sınavı en önemli aşamadır. Yazılı sınav ve fiziki yeterlilik sınavlarını başarı ile geçen adaylar son aşama olan mülakat sınavına tabi tutulmaktadırlar. Mülakat sınavından adayların en az 70 almaları gerekmektedir. 70 puan altında alan adaylara çarşı ve mahalle bekçisi olmaz kararı verilerek elenmektedirler. Çarşı ve mahalle bekçisi alımında mülakat sınavı genel puanlandırmanın %50 lik kısmını oluşturmaktadır.

Bekçi Puanları Nasıl Hesaplanır?
Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarında 100 puan üzerinden yapılan genel puan hesaplamasının %25 ini bekçilik yazılı sınavı, %25 ini fiziki yeterlilik parkuru ve %50 sini ise mülakat sınavı oluşturmaktadır. Buna göre örnek bir çarşı ve mahalle bekçisi puan hesaplamasını aşağıda yapalım;

Adayımızın;
– Çarşı ve mahalle bekçisi sınavı 80 puan ise %25 i 20 puan,

– Fiziki yeterlilik sınav puanı 80 ise %25 i 20 puan,

– Mülakat sınav puanı 90 ise %50 si 45 puan

Toplam puanlama da çarşı ve mahalle bekçisi başarı puanı adayımızın 85 yapmaktadır. Bu puan sınava giren tüm adaylar için aynı şekilde hesaplanmaktadır ve buna göre en yüksek puanı olan adaydan en düşük puanı alan adaya göre sıralama yapılarak alım sayısı kadar asil aday belirlenmektedir.

Bekçilik Puan Hesaplaması
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

10-bin-bekci

2019 da 10 Bin Bekçi Alınacak

Çarşı ve mahalle bekçisi alımlarının son hız devam ettiği bugünlerde 2019 yılı içerisinde kullanılmak üzere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.