Ana Sayfa / ASKER ALIMI / Jandarma Özel Harekat (Jöh) Nasıl Olunur?
jöh-şart-olma-şartları

Jandarma Özel Harekat (Jöh) Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Harekat (Jöh) Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Harekat birimi askeriyenin en özel ve güçlü biriminden biridir. Tamamı özel eğitimler kapsamında kabul edilen, özel eğitimler ile alınan gönüllü askerlerden oluşmaktadır. Terör ile mücadele de en ön saflarda olan Jandarma Özel Harekat birimi, özel operasyonlarla da başarısını kanıtlamış askerlerden oluşmaktadır.

Jandarma Özel Harekat genellikle JÖH adı ile bilinmektedir. JÖH, askeriye de en seçkin askerler tarafından belirlenen bir birimdir. Bu askerler genellikle, subay, astsubay ve diğer rütbeli askerlerden özel eğitimlerde başarılı olanlar seçilmektedir. JÖH askeri birimi çoğunlukla Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde özel operasyonlara katılan ekipler olduğu için Jandarma Bölge Komutanlıkları emrinde faaliyet gösterdikleri için Doğu ya da Güney Doğu Bölgelerine ait isimlerle de anılabilmektedir.

Jandarma Özel Harekat Eğitimleri

Jandarma Özel Harekat birimleri diğer askeri birimlerden daha zor ve daha uzun eğitimlere tabii tutulmaktadır. Bu eğitimler tamamen düzenlenen operasyon şartlarına uygun, yeterli kabiliyette askerler yetiştirmek için yapılmaktadır.

3 ile  5 aylık bir eğitime tabii tutulan JÖH adayları arama ve tarama, mayın bilgisi, bomba bilgisi, meskun mahal eğitimleri ve çoklu saldırı eğitimleri gibi farklı eğitimlerden oluşmaktadır. Ülkenin ve bölgelerin saldırı riskleri, operasyon bilgileri ve terör olayları göz önünde bulundurularak verilen özel eğitimler de değişmektedir.

 

JÖH Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

JÖH personel birimleri tarafından personel alımlarına dair bir ilan yayınlanır. Bu ilan genellikle, kurumun alım sayfasında yayınlanmaktadır. İlanda yer alan başvuru şartları ile başvuru tarihlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. İlgili şartlar sağlandıktan sonra aday mülakata çağrılır.

 

JÖH adaylarının mutlaka bir askeri personel olması gerekmekte ve askerlik bitimine en az 6 ay kaldığında ilan için başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru yapan askeri personel hakkında gerekli değerlendirme yapılmasının ardından, personelin JÖH birimi için eğitimlere başlanmaktadır.

Jandarma Özel Harekat (Jöh) Nasıl Olunur?
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında alpagu

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

astsubay maaşları

Astsubay Maaşları Ne Kadar

Astsubay Maaşları Ne Kadar? Herhangi bir operasyon gerçekleştirildiği zaman bunların tümüne katılan astsubaylar, buralara emri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.