Ana Sayfa / PAEM / Komiser Yardımcılığı Puan Hesaplaması
meslek-ici-paem-puan

Komiser Yardımcılığı Puan Hesaplaması

Polis amirleri eğitim merkezlerine öğrenci alımları hem meslek içi hemde meslek dışı olarak her yıl düzenli olarak devam etmektedir. Meslek içi ve meslek dışından alımları yapılan polis amirleri için yapılan sınavlarda farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle bizlerde polis amirleri eğitim merkezi puan hesaplamasını sizler için hem meslek içi puan hesaplaması hemde meslek dışı puan hesaplaması şeklinde ayrı ayrı yapacağız.

Meslek İçi PAEM Puan Hesaplaması
Polis memurları arasından alımı yapılan polis amirleri eğitim merkezine ilk aşama olarak yazılı sınav aşaması bulunmaktadır. Sonrasında fiziki yeterlilik ve sonrasında da mülakat sınavı yapılmaktadır.

Meslek İçi PAEM Yazılı Sınav
Polis amirleri eğitim merkezi yazılı sınavı için 100 soru sorulmaktadır. Adaylardan bu soruları doğru yanıtlama durumuna göre bir başarı sıralaması oluşturulur ve buna göre alım sayısının 10 katı aday 2. aşama olan fiziki yeterlilik sınavlarına katılmaya hak kazanmaktadırlar. Meslek için paem alımında yazılı sınavın etkisi genel puanlamaya %25 etki sağlamaktadır.

Meslek İçi PAEM Fiziki Yeterlilik Sınavı
Polis amirleri eğitim merkezine meslek içerisinden yapılan alımların 2. aşaması olan fiziki yeterlilik sınavında adayların güç ve kondisyonu ölçülmektedir. Buna göre bir parkur kurulur ve adaylardan en az 60 puan alınması istenilir 60 puan altında alan adaylar bir sonraki aşamaya geçemezler. Fiziki yeterlilik parkuru genel puanlamanın %25 ini etkilemektedir.

Meslek İçi PAEM Mülakat Sınavı
Meslek içerisinde alımı yapılan polis amirleri sınav puanını etkileyen en önemli husus mülakat sınavıdır. Mülakat sınavında adaylardan en az 70 puan alınması istenir 70 puan altında alan adaylar elenmektedirler. Mülakat sınavı genel puanlamanın %50 lik kısmını etkilemektedir.

Meslek İçi PAEM Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Polisler arasından komiser yardımcı olarak bilinen paem alımları için 100 puan üzerinden yapılan puanlamanın hesaplamasında %25 ini paem sınav puanı, %25 ini fiziki yeterlilik parkuru ve %50 sini ise mülakat sınavı oluşturmaktadırYukarıda meslek içi polis amiri alım aşamasını sizlerle paylaştık hangi sınav türü genel puanlamayı ne kadar etkiliyor ayrı ayrı belirttik. Şimdi de sizler için örnek puanlamayı aşağıda paylaşacağız.

Adayımızın;
– Polis amirleri eğitim merkezi yazılı sınavı 75 puan ise %25 i 18,75 puan,

– Fiziki yeterlilik sınav puanı 90 ise %25 i 22,5 puan,

– Mülakat sınav puanı 100 ise %50 si 50 puan

Toplam puanlama da ise genel puanı adayımızın 91,25 puan yapmaktadır. Bu puan türü tüm adaylar içi aynı şekilde hesaplanarak başarı sıralaması oluşturulmaktadır en yüksek puandan en düşük puana göre bu şekilde yapılan sıralama ile asil ve yedek sıralaması belirlenerek adayların polis amirleri eğitim merkezi sınavını kazanıp kazanamadıkları ortaya çıkmaktadır.

Komiser Yardımcılığı Puan Hesaplaması
5 (100%) 1 vote

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-takim-elbise

Polislik Mülakatında Takım Elbise Giyilmeli mi?

Gençlerin hayallerini süsleyen polis olma isteği küçüklükten başlamaktadır. Daha ilkokuldan öğretmenlerimizin ne olmak istiyorsunuz sorusuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.