Ana Sayfa / PAEM / Meslek Dışı PAEM Puan Hesaplaması
meslek-disi-paem-puan

Meslek Dışı PAEM Puan Hesaplaması

Emniyet genel müdürlüğü polis akademisinin lisans olarak 4 yıllık öğrenci yetiştirme eğitimine son vermesinin ardından ortaya çıkan polis amirleri eğitim merkezi her yıl meslek içerisinden ve meslek dışından öğrenci alımı yaparak polis amiri yetiştirmeye devam etmektedir. Polis amiri yetiştirmek için kurulan polis amirleri eğitim merkezine alımlarda puan hesaplamasının meslek içi sınavlarda nasıl yapıldığına önceki yazılarımızda değinmiştik. Bugünkü yazımızda ise meslek dışı paem alımlarında puan hesaplaması nasıl yapılır ona değineceğiz.

Meslek Dışı PAEM KPSS Puanı
Polis amirleri eğitim merkezlerine meslek dışından yapılan öğrenci alımları için ilk şart kamu personeli seçme sınavı puanıdır. KPSS den polis akademisinin belirlemiş olduğu baraj puanı ve daha fazla puan alan adaylar sınava başvuru yapmaya hak kazanmaktadırlar. Polis amirleri eğitim merkezine lisans mezunu alımlarda kpss puanı genel puanlamanın %25 lik kısmını etkilemektedir.

Meslek Dışı PAEM Fiziki Yeterlilik Sınavı
Lisans mezunu polis amirleri eğitim merkezi alımlarında 2. aşama fiziki yeterlilik sınavıdır. İlk aşamayı başarıyla geçen adaylar fiziki yeterlilik sınavlarına girmektedirler. Paem fiziki yeterlilik sınavlarında adayların fiziki durumları kontrol edilmektedir. PAEM fiziki yeterlilik parkuruna giren adayların en az 60 puan alması gerekmektedir. 60 puan altında alan adaylar polis amirleri merkezi öğrencisi olamaz kararı verilerek elenmektedir. Fiziki yeterlilik sınavı genel puanlamanın %25 lik kısmını oluşturmaktadır.

Meslek Dışı PAEM Mülakat Sınavı
Lisans mezunu öğrenci alımlarında yani meslek dışı paem alımında da en önemli sınav mülakat sınavıdır. Mülakat sınavında adaylar oluşturulan komisyonun karşısında soru-cevap şeklinde sınava tabi tutulurlar. Mülakat sınavında adayların en az 70 puan alması gerekmektedir. 70 puan altında alan adaylar polis amirleri merkezi öğrencisi olamaz kararı alınarak elenmektedirler.
Mülakat sınav genel puanlamanın %50 lik kısmını etkilemektedir.

Meslek Dışı PAEM Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Lisans mezunu dışarıdan alınan polis amirleri eğitim merkezi öğrencileri sınavların tamamı 100 puan üzerinden hesaplanmaktadır. Buna göre kamu personeli seçme sınavı %25, fiziki yeterlilik sınavı %25 ve mülakat sınavı %50 etkilidir başarı puanı hesaplanmasında. Aşağıda örnek bir meslek dışı paem puan hesaplamasına bakalım;

Adayımızın;
– Kamu personeli seçme sınavı 80 puan ise %25 i 20 puan,

– Fiziki yeterlilik sınav puanı 80 ise %25 i 20 puan,

– Mülakat sınav puanı 80 ise %50 si 40 puan

Toplam puanlama da ise genel puanı adayımızın 80 puan yapmaktadır. Bu puan türü tüm adaylar içi aynı şekilde hesaplanarak başarı sıralaması oluşturulmaktadır en yüksek puandan en düşük puana göre bu şekilde yapılan sıralama ile asil ve yedek sıralaması belirlenerek adayların polis amirleri eğitim merkezi sınavını kazanıp kazanamadıkları ortaya çıkmaktadır.

Makaleye Oy Verin

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-takim-elbise

Polislik Mülakatında Takım Elbise Giyilmeli mi?

Gençlerin hayallerini süsleyen polis olma isteği küçüklükten başlamaktadır. Daha ilkokuldan öğretmenlerimizin ne olmak istiyorsunuz sorusuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.