Ana Sayfa / PAEM / PAEM’ de Bir Gün Nasıl Geçer?
paem-bir-gun

PAEM’ de Bir Gün Nasıl Geçer?

Emniyet genel müdürlüğünün polis amiri sınıfı ihtiyacını karşılamak amacıyla polis akademisi yerine kurulan polis amirleri eğitim merkezi önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere 2 türlü alım yapmaktadır. Bu alımlardan bir tanesi polis memurları arasından yani meslek içinden alım diğeri ise meslek dışından lisans mezunu olarak alımlardır. Her iki alım için de eğitimler farklı şekilde yürütülmektedir çünkü meslek içi alımların eğitim süresi meslek dışı alıma göre farklıdır ve meslek içinden polis amirleri eğitim merkezini kazanan adaylar zaten mesleğin içindedir polisliği bilmektedir. Bunun yanı sıra meslek dışından alınan polis amirleri ise normal polis yetiştirmek gibi polis amiri yetiştirilmektedir yani sıfırdan eğitim verilmektedir.

Meslek İçi PAEM’ de Bir Gün
Polis memurları içerisinden polis amirleri eğitim merkezlerine alımı yapılan öğrenciler için okul genel olarak derslerden ibarettir. Meslek içi polis amirleri eğitim merkezi öğrencileri de normal eğitim alan polis okulu öğrencileri gibi sabah kalk saati, kahvaltı saati ve içtima saatleri bulunmaktadır. Genel olarak işleyişi polis okullarındaki işleyişin aynısıdır. Burada farklı olarak eğitim süresi kısadır ve öğrenciler maaş alarak eğitim görmektedir. Polis amirleri eğitim merkezinde kısaca bir gün sabah içtimasıyla başlayıp dersler ve sonrasında derslerin bitmesiyle son bulmaktadır. Öğrenciler burada polis okulundakinden tabiki daha rahattır.

Meslek içi paem de okulda öğrenciler yatılı olarak eğitim öğretim görmektedirler. Bunun yanı sıra ailesi Ankara ve yakın illerde olanlar hafta sonu evci izin kullanabilmektedirler.

Meslek Dışı Lisans Mezunu PAEM’ de Bir Gün
Meslek dışından lisans mezunları arasından kamu personeli seçme sınavı puanı ile başvuru alan polis amirleri eğitim merkezinde eğitimler en az 11 ay sürmektedir. Eğitimler genel olarak yazılı ve fiziki derslerden oluşmaktadır. Eğitimler yatılıdır ve normal polis okulu şeklinde günler geçmektedir. Meslek dışı polis amiri eğitimlerinde sabahları belli bir içtima saati ile gün başlayarak gündüz dersler devam etmektedir. En geç saat 5 gibi mesai saati sonrası öğrenciler ders bitimi normale dönerek sosyal aktivitelere katılabilirler. Meslek dışı polis amirleri eğitim merkezlerinde öğrenciler memur maaşı almamaktadırlar harçlık olarak 370 tl civarında öğrenci harçlığı almaktadırlar.

Meslek dışı paemde de ailesi Ankara sınırlarında oturanlar hafta sonu evi izin kullanabilmektedirler.

PAEM’ de Bir Gün Nasıl Geçer?
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-okulu-mulakat

Polislik Mülakatları Nasıl Yapılır?

Polislik mesleğine gönül vermiş binlerce polis adayının her sene sınavlara girdiği günümüzde mülakat sınavları polislik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.