Ana Sayfa / PAEM / PAEM Nedir? PAEM Açılımı Nedir?
paem-nedir

PAEM Nedir? PAEM Açılımı Nedir?

Polis olmak isteyen adayların sıklıkla duymuş olduğu kelimelerden bir tanesi de PAEM kelimesidir? Peki paem nedir?, paem açılımı nedir?, paem mezunları ne iş yapar bu konulara değinelim.

PAEM Açılımı Nedir?
PAEM kelimesinin açılımı Polis Amirleri Eğitim Merkezidir. Yani kısaltma olarak polis amirleri eğitim merkezi kelimesinin baş harflerini alarak bir kısaltma oluşturulmuştur.

Polis Amirleri Eğitim Merkezi Nedir?
Polis amirleri eğitim merkezi polis akademisine bağlı olarak polis amiri yetiştiren kuruma verilen isimdir. Polis amirleri eğitim merkezi polis akademisi başkanlığının fiili olarak öğrenci yetiştirmesinin 2015 yılında sonlandırılmasının ardından ortaya çıkmış bir eğitim kurumudur. Polis amirleri eğitim merkezi polis akademisine bağlı olan bir şube müdürlüğü olarak varlık göstermektedir.

PAEM Alımı Nasıl Yapılmaktadır?
Polis amirleri eğitim merkezlerine öğrenci alımları lisans mezunu meslek dışı ve meslek içi polis memurları arasından yapılmaktadır. Bu alımlarla ilgili olarak kısaca bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Polis amirleri eğitim merkezine öğrenci alımları için meslek dışı adaylarda lisans mezunu olmak ve polis akademisi başkanlığının belirlemiş olduğu yıllardaki kamu personeli seçme sınavından yeterli baraj puanı veya daha fazlasını alma şartı aranmaktadır. Bu şartı taşıyan adaylar polis akademisinin yayınladığı başvuru duyurusu ile sınava başvurarak fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına tabi tutulurlar ve tüm aşamaları başarı ile geçen adaylar polis amirleri eğitim merkezine dışarıdan alım ile öğrenci olmaya hak kazanmaktadırlar.

Meslek içerisinden polis memurları arasından alınan polis amirleri eğitim merkezi adaylarında ise ilk aşama olarak en az 2 yıllık polis memuru olmak ve lisans mezunu olmak şartı aranmaktadır. Bu şartı taşıyan polis memurlarına polis akademisi başkanlığı tarafından yapılan duyuru ile yazılı sınav yapılmaktadır. Yazılı sınavda başarılı olan polis memurları sonraki aşama olarak fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına tabi tutularak bu aşamaları başarı ile bitirirlerse polis amirleri eğitim merkezine girmeye hak kazanmaktadırlar.

PAEM Mezunları Mesleğe Ne Olarak Başlarlar?
Polis amirleri eğitim merkezini başarı ile bitiren meslek dışından alımlardan okula giren adaylar komiser yardımcısı olarak mesleğe başlamaktadırlar. Meslek içerisinden polis memuru iken sınavı kazanarak okulu bitiren adaylarda yine mesleğe tekrar komiser yardımcısı olarak dönmektedirler.

PAEM Nedir? PAEM Açılımı Nedir?
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-takim-elbise

Polislik Mülakatında Takım Elbise Giyilmeli mi?

Gençlerin hayallerini süsleyen polis olma isteği küçüklükten başlamaktadır. Daha ilkokuldan öğretmenlerimizin ne olmak istiyorsunuz sorusuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.