Ana Sayfa / PMYO / PMYO’ da Bir Gün Nasıl Geçer?
pmyo-bir-gun

PMYO’ da Bir Gün Nasıl Geçer?

Ülkemizde polis memuru yetiştiren kurumlardan bir tanesi olan polis meslek yüksek okulları sayılarının azaltılmasına rağmen polis memuru yetiştirmeye devam etmektedir. Polis meslek yüksek okulları günümüzde şuanda 2250 erkek ve 250 bayan öğrenci alımı yapmaktadır. Bu sayı ilerleyen süreçte yükselmez ancak düşebilir diyebiliriz.

Polis meslek yüksek okulları eğitim süresi en uzun olan polis memuru yetiştiren polis eğitim kurumudur. Polis meslek yüksek okullarının eğitim süresi 2 yıldır. Bu 2 yıl normal bir önlisans eğitimi veren üniversite gibi düşünülebilir çünkü okulun tüm sistemi o şekilde kurulmuştur tabi ki tek farkla polis meslek yüksek okulları öğrencilere resmi ve yatılı eğitim vermektedir.

Polis Meslek Yüksek Okulunda (PMYO) Bir Gün
Polis okullarının genel kuralıdır yatılı eğitim verilmesi. Bu kural olmadığı zaman zaten polis eğitimi yarım eksik kalacaktır. Polis meslek yüksek okulu sınavını kazandıysanız eğer en baştan hayatınızın 2 yılını vereceğiniz okula hoşgeldiniz derler sabah okula ilk gittiğiniz gün her şey o kadar hızlı gelişmiştir ki okula kaydınız yapılmıştır ve intibak eğitimini de bitirdiyseniz en mutlu kişi sizsinizdir hayattaki. Peki intibak eğitimi bitti sonrası nasıl olacak aşağıda değinelim.

Polis meslek yüksek okullarından genel olarak sabah 6 da kalk saati vardır herkes bu saatte kalkarak kişisel temizliğini ve yatağının düzenleyerek sabah içtimasına hazırlanır. Kişisel temizlik derken tabi ki sakal tıraşından bahsetmekteyiz arkadaşlar hazır olun bundan sonra her sabah kalkınca sakal tıraşı olup o yatağı ceza almamak için düzgünce yapacaksınız. Tıraş bitince genel olarak 06.30 da sabah yemeği içi içtima alanına toplanılır ve yemek duası sonrası 2. sınıflar önce olmak üzere kahvaltıya geçilir. Kahvaltıdan sonra saat 08.00 a kadar bir boşluk olacaktır bu boşlukta genel olarak öğrenciler sigara içenler sigara içme alanında zaman geçirir diğer öğrenciler ise gazinoya geçerler. Saat 08.00 olunca sabah etütü başlamaktadır etüt 45 dakika sürer ve 08.45 de tenefüs başlamaktadır. Saat 09.00 a kadar tenefüs ve 09.00 da derser başlamaktadır. Polis meslek yüksek okullarından dersler 45 dakikadır ve her saat başında yeni derse girilmektedir. Dersler öğle arası 12.45 de biter ve öğlen yemeğine geçilir. Öğlen yemeği saat 14.00 a kadar devam etmektedir. Öğlen dersi genel olarak 2 derstir ve 15.45 de dersler sonra ermektedir. Sonrasında sosyal aktivitelere katılabilirsiniz polis meslek yüksek okullarından sosyal aktivite olarak ingilizce kursu, bağlama kursu, aikido kursu vs bir çok kurs bulunmaktadır. Kurslar genel olarak 17.00 a kadar devam etmektedir. 17.00 dan sonra ise öğrenciler 18.30 akşam yemeği içtimasını beklerler genel olarak gazinoda takılırlar. 18.30 da akşam içtiması yapılır ve yemeğe geçilir akşam yemeği sonrasında akşam 20.00 da akşam etütü başlar sınıfta akşam etütü de genel olarak 45 dakika sürer ve öğrenciler saat 22.30 yat saatine kadar boşturlar. Bu boşluk zaman genel olarak gazinoda televizyon izleyerek geçirilir veya isteyenler sınıflar ve kütüphane de kitap okuyabilirler. Akşam nöbeti olanlar hemen yat saatinde yatarak gece kalkıp 1 veya 2 saatlik nöbetlerini tutup tekrar yatmaktadırlar. Polis meslek yüksek okullarında yatakhane, yemekhane, saygı ve devriye nöbeti gibi nöbetler bulunmaktadır.

Polis meslek yüksek okullarında genel olarak öğrencinin 1 günü bu şekilde geçmektedir. Yazdıklarımız hemen hemen her gün aynı şekildedir tabi hafta sonu durum değişir cuma ve cumartesi günleri akşam etütü olmaz ve sabah etütü cumartesi-pazar günleri olmamaktadır. Hafta sonu genel olarak evi il sınırında olanlara evci izin verilmektedir. 2 yıl çok uzun bir süreç gibi görünse de göz açıp kapayıncaya kadar zaman geçmektedir arkadaşlar.

PMYO’ da Bir Gün Nasıl Geçer?
5 (100%) 4 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-okulu-mulakat

Polislik Mülakatları Nasıl Yapılır?

Polislik mesleğine gönül vermiş binlerce polis adayının her sene sınavlara girdiği günümüzde mülakat sınavları polislik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.