Ana Sayfa / PMYO / PMYO Puan Hesaplaması
pmyo-puan-hesaplama

PMYO Puan Hesaplaması

Polis meslek yüksek okullarına alımlarda polis meslek yüksek okulu giriş yönetmeliğince belirlenen sınavlara katılan adayların puanlarının belirli yüzdeleri alınarak polis meslek yüksek okulu başarı puanı oluşturulmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda puan hesaplama yüzdelerinde değişikliğe gidilerek yeni yüzde dilimleri ile başarı puanı oluşturulmaya başlanılmıştır.

Polis meslek yüksek okulu başarı puanı hesaplama ile ilgili tüm detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

TYT Puanı
Polis meslek yüksek okullarına öğrenci alımlarındaki ilk aşama olarak değerlendireceğimiz temel yeterlilik testi puanına göre polis adayları polis meslek yüksek okulu sınavlarına başvuruda bulunmaktadırlar. Polis akademisi tarafından açıklanan baraj puanı ve üzerinde puan alan öğrenciler polis meslek yüksek okulu sınavlarına başvuruda bulunabilmektedirler. Baraj puanı ve üzerinde puanı olan adaylar için bu puan türünün %25 lik kısmı polis meslek yüksek okulu başarı puanını etkilemektedir.

Fiziki Yeterlilik Sınavı
Polis meslek yüksek okulu alımlarında 2. aşama olan sınav ise fiziki yeterlilik parkurudur. Fiziki yeterlilik sınavı aşamasına katılmaya hak kazanan adaylar başvurulardan sonra polis akademisince açıklanmaktadır. Fiziki yeterlilik sınavlarında pmyo adaylarının güç ve kondisyonu ölçülmektedir. Fiziki yeterlilik sınavından 60 puan altında alan polis meslek yüksek okulu adayları elenmektedirler. Fiziki yeterlilik sınavı polis meslek yüksek okulu genel puanın %25 lik kısmını etkilemektedir.

PMYO Mülakat Sınavı
Tüm polis alımlarında olduğu gibi polis meslek yüksek okulu alımlarında da mülakat sınavı en önemli aşamadır. Bu sınavda polis meslek yüksek okulu adayları oluşturulan komisyon karşısına geçerek konuşma ve soru çekip cevaplama şeklinde sınava tabi tutulmaktadırlar. Mülakat sınavında polis meslek yüksek okulu adaylarının en az 70 puan alması gerekmektedir. 70 puan altında alan adaylar sınavdan elenmektedirler. Polis meslek yüksek okulu mülakat sınavı genel başarı puanının %50 lik bölümü ile en fazla etkili sınav türüdür.

PMYO Puanları Nasıl Hesaplanır?
Polis meslek yüksek okullarına alımlarda 100 puan üzerinden yapılan genel puan hesaplamasının %25 ini temel yeterlilik testi sınavı, %25 ini fiziki yeterlilik parkuru ve %50 sini ise mülakat sınavı oluşturmaktadır. Buna göre örnek bir pmyo puan hesaplamasını aşağıda yapalım;

Adayımızın;
– Temel yeterlilik testi sınavı 280 puan ise %25 i 70 puan,

– Fiziki yeterlilik sınav puanı 80 ise %25 i 20 puan,

– Mülakat sınav puanı 100 ise %50 si 50 puan

Toplam puanlama da polis meslek yüksek okulu başarı puanı adayımızın 140 yapmaktadır. Bu puan sınava giren tüm adaylar için aynı şekilde hesaplanmaktadır ve buna göre en yüksek puanı olan adaydan en düşük puanı alan adaya göre sıralama yapılarak alım sayısı kadar asil aday belirlenmektedir.

Polis meslek yüksek okulu alımlarında tüm sınavların ayrı ayrı önemi vardır hepsinden tam puan almak polis adayları için oldukça önemlidir.

Makaleye Oy Verin

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-takim-elbise

Polislik Mülakatında Takım Elbise Giyilmeli mi?

Gençlerin hayallerini süsleyen polis olma isteği küçüklükten başlamaktadır. Daha ilkokuldan öğretmenlerimizin ne olmak istiyorsunuz sorusuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.