Ana Sayfa / PÖH / PÖH Nedir? PÖH Açılımı Nedir?
poh-nedir

PÖH Nedir? PÖH Açılımı Nedir?

Emniyet teşkilatı ülkemiz içerisinde şehir merkezlerinde huzur ve asayişin sağlanmasında en önemli kurum olarak jandarma ile birlikte görev yapmaktadırlar. Polis teşkilatı içerisinde bir şube müdürlüğü vardır ki genel olarak onları askere benzetmektedirler. Bu şube müdürlüğü de pöh’ tür. Peki pöh nedir? Pöh kelimesinin açılımı nedir bunlara aşağıda detaylı şekilde değinelim.

PÖH Açılımı Nedir?
Pöh kelimesi ilk olarak ülkemizde 1982 yılı içerisinde duyulmuştur. Emniyet genel müdürlüğünün Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerde grup amirliği olarak kurmuş olduğu ve açılımı Polis Özel Harekat olan birimdir.

Polis Özel Harekat Nedir?
Polis özel harekat 1982 yılında ilk olarak asayiş daire başkanlığına bağlı olarak terör örgütlerinin meskun mahal veya kırsal alanlardaki silahlı eylemlerini engellemek, gerçekleştirilen eylemlerin faillerini etkisiz hale getirmek veya yakalamak, uçak, araç, gemi, metro, tren, bina gibi kapalı alanlarda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarmak, yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlamak, sivil havacılığa açık havaalanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etmek özel maharet gerektirdiğinden modern silah, mühimmat, araç ve gereçlerle donatılmış çağımızın çeşitli taktik ve tekniklerini kullanabilecek özel eğitim görmüş birime verilen isimdir.

Özel harekat birimi asayiş daire başkanlığının ardından terörle mücadele şube müdürlüğüne sonrasında da kendi daire başkanlığı kurularak oraya bağlı olarak her ilde şube müdürlüğü olarak kurulmuştur.

2017 yılında 694 sayılı KHK ile yapılan değişiklikle birlikte Polis Öze Harekat Daire Başkanlığı kapatılarak Polis Özel Harekat Başkanlığı kurulmuştur. Buradaki amaç polis özel harekatın kendi ihtiyacı olan personeli yetiştirmek olarak yorumlanmaktadır.

Polis Özel Harekat Görevleri Nelerdir?
Polis özel harekat birimlerinin kurulmasındaki asıl amaç ülkemizde meydana gelebilecek uçak kaçırma, rehin alma, devlet büyüklerini koruma gibi operasyonel olaylara müdahale etmek amacıyla kurulmuştur. Sonraki dönemde artan terör olaylarıyla birlikte Jandarma ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte şehir içi ve kırsal alanda terör örgütlerine yönelik operasyonlarda görev almaktadır.

İcrası yüksek risk taşıyan görevleri yerine getirebilecek profesyonellerde bulunması gereken nitelikleri tespit ederek buna uygun personeli seçmek, söz konusu görevlerin ifasını mümkün kılacak olan bilgi, beceri ve davranışları personele en üst düzeyde kazandıracak eğitim plan ve programlarını hazırlamak ve uygulamak, uygulanan eğitim programlarında en fazla yeterlilik düzeyini sağlamak, kullanılacak özel silah, teçhizat ve taktikler konusunda değişen ve gelişen şartları sürekli olarak göz önünde bulundurarak bunlara uyum göstermek, zor görev şartlarının gerektirdiği uzmanlaşma ve branşlaşmaya önem vermek, yüksek riskli operasyonların yanı sıra önleme, koruma, kurtarma ve verilebilecek diğer görevleri üstün bir görev anlayışıyla yerine getirmek, operasyonel kadroların yanı sıra eğitimci kadroları da yetiştirerek eğitimlerin kalitesini artırmayı hedeflemek, alanıyla ilgili konularda ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği yapmak ve eğitimler verebilen bir kurum olmaktır.

PÖH Nedir? PÖH Açılımı Nedir?
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-okulu-mulakat

Polislik Mülakatları Nasıl Yapılır?

Polislik mesleğine gönül vermiş binlerce polis adayının her sene sınavlara girdiği günümüzde mülakat sınavları polislik …

1 Yorum

  1. Çok güzel bilgiler vermişsiniz çok teşekkür ederim . Aslında size nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum nunubybebjır ybxhr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.