Ana Sayfa / POLİSİYE / Polisler Memleketinde Çalışabilir mi?
polis-memleketinde-görev-yapabilirmi

Polisler Memleketinde Çalışabilir mi?

Polis olmak isteyenler bu görevi Türkiye’nin dört bir yanında yapabilmektedir. Eşi ile ya da tek başında belirli kriterlere uygun olması halinde istediği noktada polislik görevini yapabilmek için başvuruda bulunabilirler. Özellikle polis adayları ya da olmak isteyenlerin Polis Teşkilatına katılması halinde kafalarında oluşan memleketlerinde görev yapıp yapamayacağı sorusudur. Bu soruya yanıt bulabilmek için adayların internetten detaylı araştırma yaparak en güncel bilgileri kolaylıkla öğrenebilirler. Her insan kendi memleketinde polislik mesleğini yapmak istiyor, fakat bu talep her polis için mümkün değildir. Çünkü Emniyet Teşkilatı Atama Yönetmeliği kısıtlamalarda bulunarak polisler ve adaylar için çeşitli kriterlere göre atamaları gerçekleştirmektedir.

Polisler tarafından memleketlerinde görev yapma isteği şartlara uygun olması halinde mümkün olsa da bu durum her polis için beklenen şekilde oluşmamaktadır.. Normal memurlar kendi memleketlerinde görev yaparken bu durum ise polis memurları için maalesef geçerli değildir. Önceki dönemlerde kesinlikle polis memurları kendi memleketlerinde görev ataması alamıyordu. Fakat yeni düzenleme ile birlikte memleketlerinde görev yapabilme yolu da polis memurları için açılmış oldu.

Kanunda Belirtilen Memleketlerinde Görev Yapabilme Zorunlulukları
Atama ve yer değiştirme yönetmeliği bu konuda polisler için şartları kanunda net bir şekilde belirlemiş olup, bu şartlara uygun olması halinde kendi memleketlerinde görev icra edebilirler.
a) Personel, nüfusa kayıtlı olduğu yere atanamaz. Bayan personel için evlenmeden önce nüfusa kayıtlı olduğu yer esas alınır.
b) Büyükşehir belediyesi bulunan iller için (a) bendi hükmü uygulanmaz. Ancak, bu illere atanmış olanlar, merkez ilçeler dışında nüfusa kayıtlı oldukları ilçeye atanamazlar.

Polis Hangi Şartlarda Memleketinde Çalışabilir?
Normal şartlar göz önüne getirildiği takdirde polisler kendi memleketlerinde kesinlikle görev yapamazlar. Bu durum bazı şartların değerlendirmesi ve değişmesi ile elbette bazı farklar oluşturacaktır. Ancak bazı özür durumları sebebiyle atamalar polislerin kendi memleketlerine yapılabilmektedir. Bu durum özür durumları çerçevesinde değişkenlik göstermektedir.

Polis Memurunun Kendi Memleketinde Çalışabilmesini Sağlayan Durumlar
Memleketin Büyükşehir Belediyesi olması durumunda polisler kendi memleketlerinde çalışabilirler. Bunun içinde belirli kriterler olup, bu şartlara uygun olması gerekir.
Özürlü sağlık kurulu raporu sonrasında, eşinin veya çocuklarının % 50 ve üzerinde özür durumu olması halinde kendi memleketlerinde görev yapmayı talep ederek kendi memleketlerinde göreve devam edebilirler.

Polis Kendi Memleketinde Çalışabilir Mi?
Önceki yıllarda ki düzenlemeler gereği polisler kendi memleketlerinde görev yapamıyordu. Memurlar kendi memleketine atama talep ederken bu durum polisler için geçerli değildi. Polisler kendi memleketlerinde yönetmelikte belirlenmiştir kriterlere göre uygun şartları taşıması halinde görev yapabilirler. Memleketleri büyükşehir olmayan aday ya da polisler kendi memleketlerinde görev icra edemezler. Aksine büyükşehirse polis memurları kendi memleketinde şartları yerine getirmesi halinde çalışabilirler.

Polisler Memleketinde Çalışabilir mi?
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-brans

Polis Branş İşaretleri

Emniyet genel müdürlüğünde polis memuru olarak görev yapmakta olan polis memuru ve polis amirlerinin resmi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.