Ana Sayfa / POLİSİYE / Polisler Yeşil Pasaport Alabilir mi?
polis-yesil-pasaport

Polisler Yeşil Pasaport Alabilir mi?

Yeşil pasaport denilince akla direkt olarak memurlara verilen pasaport akıllara gelmektedir. Aslında durum tamamen öyle değildir yeşil pasaport devlet kademelerinde görev yapmış belediye başkanları, milli sporcular gibi bir çok kişiye verilmektedir.

Yeşil Pasaport Nedir?
Yeşil pasaport yaklaşık olarak dünyadaki 195 ülkeden 160 ına vizesiz şekilde kolayca gitme kolaylığı sağlayan pasaporta verilen isimdir. Yeşil pasaportun gücünü şu şekilde açıklamak sizler için daha aydınlatıcı olacaktır. Bordo pasaport 102 ülkeye, Amerikan pasaportu 174, Rus pasaportu 105, İsrail pasaportu 147 ve Çin pasaportu 52 ülkede vizesiz kolaylık sağlamaktadır. Bizim yeşil pasaportu diğer pasaportlarla kıyaslarsanız yeşil pasaportun değerini anlayacaksınızdır.

Yeşil Pasaportu Kimler Alabilir?
Ülkemizde yeşil pasaport alabilecekler için belirli kıstaslar bulunmaktadır. Yeşil pasaport alabilecekleri aşağıda şöyle sıralayabiliriz;

– 1. 2. ve 3. derecede olan, kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan devlet memurlarına ve bu derecelerde çalışmakta iken emekli olan devlet memurlarına,

– Eski TBMM üyeleri ve eski Bakanlara,

– Kadro karşılığı olmaksızın çalışıp emekli kesenekleri 1. 2. ve 3. derece üzerinden kesilerek Emekli Sandığına yatırılan çalışanlar ile bu durumda çalışırken emekli olan sözleşmeli devlet memurlarına,

– Görevleri süresince Büyükşehir, İl, İlçe ve 1. kademe Belde Belediye Başkanlarına,

– Özelleştirme kapsam ve programına alınan T.C Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankasında çalışıp ;

– Özelleştirmeden önce Yeşil Pasaport hakkını elde etmiş bulunmak,
a) Sosyal Güvenlik yönünden Emekli Sandığına bağlı olmak,

b) Kuruluş sermayesinin en a %51’i devlete ait kamu kuruluşu olmak,

c) Kamu görevlisi olmak,

d) 603 sayılı iş kanununa tabi olmak şartlarıyla çalışan ve bu şartlarda çalışırken emekli olmuş çalışanlara Yeşil Pasaport veriliyor.

– İhracat ile uğraşan iş adamlarına ;
Eğer sahip oldukları ya da ortak oldukları şirketin son 3 yıldaki ihracat tutarı ortalaması, Bakanlar Kurulu’nun her sene yenilediği miktarın üzerindeyse ve devlete karşı ;

a) Devletin güvenliğine karşı suçlar,

b) Anayasa düzenine ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,

c) Hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, sahte iflas, ihaleye fesat karıştırma ya da kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymemiş olması karşılığında iki yıl süreyle Yeşil Pasaport verilir.

Polis Memurları Yeşil Pasaport Alabilir mi?
Polis memurları yukarıda saymış olduğumuz şartlara göre 1. 2. ve 3. derecede olan, kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan devlet memurlarına ve bu derecelerde çalışmakta iken emekli olan devlet memurlarına kategorisine girerek yeşil pasaport sahibi olabilirler.

Polis memurları 3/1 denen dereceye indikleri zaman yeşil pasaport alma hakkına ulaşmaktadırlar. 3/1 derecesine polis memurları lisans mezunu ise 8 yıllık fiili olarak meslekte bulunarak erişebilirler bunun yanı sıra normal derece kademe ilerlemesi ile genel olarak 13 yıllık polis memuru iken bu dereceye erişebilmektedirler.

Polis Çocukları Yeşil Pasaport Alabilir mi?
Yeşil pasaport almayı hak etmiş polis memurlarının 18 yaşından küçük çocukları, 18 yaşına kadar bu hakkından faydalanır. Ancak çocuklar 18 yaşından büyük ise bu haktan faydalanmak için belirli şartlara bağlıdır. Ama temel bir şart vardır: 25 yaşından büyük çocuklar, anne veya babasının üzerinden yeşil pasaport hakkından faydalanamaz.

18 yaşından büyük polis çocukları yeşil pasaportu şu şartlar altında alabilmektedir;

– Çocukların öğrenci olmaları gerekmektedir.
– Yeşil pasaportu olan anne veya babayla yaşamaları gerekir.
– Çocuğun, gelir getiren bir işte çalışmıyor ve sigorta bağkur gibi bağlantılarının olmaması gerekir.
– Çocukların bekar olması gerekir.

Bu şartları taşıyan çocuklar yeşil pasaport hakkından faydalanabilmektedir.

Polisler Yeşil Pasaport Alabilir mi?
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-brans

Polis Branş İşaretleri

Emniyet genel müdürlüğünde polis memuru olarak görev yapmakta olan polis memuru ve polis amirlerinin resmi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.