Ana Sayfa / PAEM / Polislik Mülakatları Nasıl Yapılır?
polis-okulu-mulakat

Polislik Mülakatları Nasıl Yapılır?

Polislik mesleğine gönül vermiş binlerce polis adayının her sene sınavlara girdiği günümüzde mülakat sınavları polislik açısından oldukça fazla önem arz etmektedir. Polis olmak isteyen adaylar bir takım sınavlara tabi tutularak buna göre polis okullarına yerleştirilmektedir. Okullara yerleştirilme sırasında 3 ayrı sınav olduğu da düşünülecek olursa bunlardan şüphesiz ki en önemlisi mülakat sınavıdır.

Polis Okulu Mülakat Sınavı Nedir?
Polislik sınavlarında adaylara kart çektirilerek cevaplaması istenilir ve adaylara bazı sorular sorularak bir görüşme yapılır yapılan bu görüşmeye polislik mülakatı adı verebiliriz. Polis yetiştiren okullara girişlerde yapılan ve sınavların %50 lik puan bölümünü mülakat sınavı oluşturmaktadır.

Mülakat sınavlarında adayların psikolojik yeterliliği; duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, uyumluluk, sorumluluk, açıklık ve adayın polislik mesleğine istekli olması kıstaslarına göre psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu üye tarafından değerlendirilir ve bu değerlendirme mülakat komisyonu ile paylaşılır. Adaylara, Başkanlıkça belirlenecek soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Değerlendirmede adayın;

a) Konu hakkında bilgi düzeyi,

b) Kendisinden istenileni kavrama,

c) Özgüveni,

ç) İfade etme yeteneği,

d) Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

Yani buradan şu sonucu çıkartabiliriz arkadaşlar polis meslek eğitim merkezi, polis amirleri eğitim merkezi veya polis meslek yüksek okulu sınavlarında soruyu bilmenin yanı sıra sizlerden istenilen şeyler yukarıda ki 5 maddede gizlidir. Bir çok polis adayının soruyu bilemediği halde mülakattaki duruma göre polislik sınavlarını kazandıklarına şahit olduk.

Mülakat Sınavı Nasıl Yapılır?
Polis okulları sınavlarında ön sağlık ve fiziki yeterlilik sınavlarını başarı ile geçen polis adayları son aşama olan mülakat sınavlarına polis akademisinin duyurusu ile belirlenen okulda hazır bulunurlar. Tabi adaylar mülakat sınavlarına takım elbise ile gitmeleri gerekmektedir. Adaylar sırayla içeriye mülakat yapılan odaya girerler. Bizim adaylara tavsiyemiz odaya girince baş selamı vermek ve komisyonun karşısına geçmek sonrasında zaten komisyon polis adayını yönlendirmektedir.

Mülakat aşamasında en önemli şey adayın sakin ve kararlı şekilde polis olmak istediğini komisyona vücut dili ile bildirmesidir.

Polislik Mülakatları Nasıl Yapılır?
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

poh-boy-kilo

PÖH Boy-Kilo Şartı

Polis özel harekat alımları yaklaşık olarak 2 yıldır yapılmamaktadır. 2016 yılında ilk kez alınan lise …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.