Ana Sayfa / POMEM / POMEM’ de Bir Gün Nasıl Geçer!
pomem-de-bir-gun

POMEM’ de Bir Gün Nasıl Geçer!

Polis olmak isteyen adaylar için şuanda en fazla alımın yapıldığı polis meslek eğitim merkezlerinde eğitim süresi yapılan son değişiklikle 4 aya indirilmişti. Eğitim süresi kısaldıktan sonra okullarda eğitim biraz daha fazla yoğunlaşmış durumda. Peki polis meslek eğitim merkezlerinde genel olarak 1 gün nasıl geçmektedir?

POMEM’ de Bir Gün!
Polis meslek eğitim merkezleri eğitim ve öğretim süreci geçmişten günümüze sürekli olarak bir değişim göstermekteydi. Son olarak 2017 yılı içerisinde 6 ay olan polis meslek eğitim merkezi süresi 4 aya düşürülerek eğitimlere devam edilmektedir. Eğitim süresinin kısaltılmasının nedenine bakacak olursak emniyet genel müdürlüğünün polis memuru ihtiyacının artmasından dolayıdır. Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitim-öğretim sürecinin zor yada kolay olması okul müdüründen okul personeline kadar bir çok faktöre göre değişiklik göstermektedir.

Polis meslek eğitim merkezlerinde genel olarak sabahları kalk saati 06.00 olarak belirlenmiştir. Bu saatten önce yada sonrasında kalkmak tamamen size kalmıştır. Belirlenen bir içtima saati vardır ve bu saat genel olarak sabah 07.00 dır bu nedenle saat 07.00 a kadar öğrenciler kişisel temizlik ve bakımlarını yaparak resmi kıyafetlerini giyerek içtimaya katılmak zorundadırlar. Sabah içtiması 07.00 da başlayarak 10 dakika içinde sonlanıp sonrasında yemek duası okunarak öğrenciler yemekhaneye alınmaktadır. Yemek saat 08.00 a kadar devam etmektedir 08.00 ile 08.45 arasında sabah etütü başlayacaktır öğrenciler o zamana kadar kahvaltı edip sınıflarına geçmektedirler. Günlük olarak her hafta içi okullarda genel olarak 5-7 saat arası ders bulunmaktadır. Öğrenciler etütte genel olarak kitap okuma, ders çalışma gibi aktivitelerde bulunurlar. Etüt sonrasında 15 dakika ara ile dersler başlamaktadır. Dersler ve etüt süreleri 45 dakikadır her ders sonrası 15 dakika tenefüs arası bulunmaktadır. Bu arayı öğrenciler kantinde ve gazinoda çay içerek geçirmektedirler. Sonrasında öğle arası saat 12.45 de ders bitimi sonrası tekrar öğlen içtimasına çıkılır ve öğlen yemeğine geçilir öğlen yemeği sonrası öğleden sonra dersler saat 14.00 da başlar ve dersler bitene kadar bu şekilde devam etmektedir. Dersler bittikten sonra ise akşam yemeğine kadar yani saat 18.30 a kadar öğrenciler gazinoda veya sosyal aktivitelerde zaman geçirmektedirler. Yemek sonrasında polis adaylarının akşam etütü başlar saat 19.30 veya 20.00 civarında. Akşam etütü de 45 dakika sürer ve sonrasında polis adayları yat saatine kadar televizyon izleyerek veya sosyal ortamda zaman geçirebilirler.

Polis meslek eğitim merkezlerinde genel olarak bir çoğunda bir gün bu şekilde geçmektedir. Tabi saatler okuldan okula da değişiklik gösterebilmektedir.

POMEM’ de Hafta Sonu Nasıl Geçer?
Polis meslek eğitim merkezlerinde genel olarak öğrenciler cuma günü ders bitiminde evci iznine çıkarlar yani ailelerinin yanlarına giderler. Ailesi yakın olmayanlar ise okulda pazar akşamı normal saatte yapılan akşam etütüne kadar okulda zaman geçirebilirler. Okulda hafta sonu da belirtilen öğrenci sayısı kadar yemek çıkarılarak öğrenciler mağdur edilmemektedir.

POMEM’ de Bir Gün Nasıl Geçer!
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-okulu-mulakat

Polislik Mülakatları Nasıl Yapılır?

Polislik mesleğine gönül vermiş binlerce polis adayının her sene sınavlara girdiği günümüzde mülakat sınavları polislik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.