Ana Sayfa / POMEM / POMEM Nedir? POMEM Açılımı Nedir?
pomem-nedir

POMEM Nedir? POMEM Açılımı Nedir?

Günümüzde oldukça fazla şekilde duyulan ve polis alımlarının şuanda neredeyse temelini oluşturan pomem kelimesi polis meslek eğitim merkezinin kısaltmasıdır. Pomem kelimesi ilk olarak 2005 li yıllarda ortaya çıkmıştır. 2005 yılı içerisinde polis akademisine bağlı bir şube müdürlüğü olarak ortaya çıkan polis meslek eğitim merkezi günümüzde önemini artırarak polis yetiştirmeye devaö etmektedir.

Polis Meslek Eğitim Merkezi Nedir?
Pomem kelimesinin polis meslek eğitim merkezinin açılımı olduğuna yukarıda değinmiştik. Peki polis meslek eğitim merkezleri nedir, kimlere eğitim verir, okulda okuyanlar nasıl mezun olur o konulara değinelim.

Polis meslek eğitim merkezleri ilk olarak 2005 yılında ortaya çıktığı zamanlar lisans mezunu olarak adayların başvuruları alınarak gerekli sınavlar sonucu başarılı olanlar okullara yerleşerek okulu bitirenler polis memuru olarak atanmaktaydılar. Günümüzde ise polis meslek eğitim merkezlerine lisans mezunlarının yanı sıra önlisans mezunları da alınmaktadır. Ancak önlisans alımlarında önlisans kadrosu toplam alım sayısının %20 sini geçmeyecek şekilde bir düzenleme ile önlisans alımı yapılmaktadır.

POMEM Sınav Aşaması Nasıl Olmaktadır?
Polis meslek eğitim merkezlerine alımlarda şu kıstaslara yer verilmektedir. İlk olarak kamu personeli seçme sınavı puanınızın %25′ i, sonrasında yapılacak olan fiziki yeterlilik sınavının %25′ i ve yapılan mülakat sınavının %50′ si alınarak polis meslek eğitim merkezi puanları hesaplanmaktadır. Detaylı şekilde anlatacak olursak aşağıdan aşamalara ulaşabilirsiniz.

Polis meslek eğitim merkezi alımları günümüzde 3 aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak adaylardan polis akademisi başkanlığı KPSS baraj puanı belirleyerek bu puan üzerinde puan alan adaylardan ön başvuru yapmalarını istemektedir. Bu başvuruyu yapan adaylar için ilerleyen tarihlerde polis akademisi başkanlığı ön sağlık ve fiziki yeterlilik için tarih vermektedir. Bu aşamaya gelen adaylar polis akademisinin vermiş olduğu tarihte belirtilen okulda ön sağlık ve fiziki yeterlilik sınavlarına tabi tutulmaktadırlar. Bu aşamayı başarı ile geçen adaylar ise tüm adayların sınavlarının bitmesinin ardından ayrı bir tarihte mülakat sınavları için tekrar bir okula çağırılıyor ve mülakat sınavlarının bitmesinin ardından polis adaylarının sınav sonuçları polis akademisi tarafından açıklanmak suretiyle polis meslek eğitim merkezi sınavlarını kazanan adaylar belirlenmektedir.

Polis meslek eğitim merkezleri ile ilgili alım şartları, baraj puanı, sağlık şartları gibi detaylı bilgilere ilerleyen yazılarımızda değineceğiz.

POMEM Nedir? POMEM Açılımı Nedir?
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-takim-elbise

Polislik Mülakatında Takım Elbise Giyilmeli mi?

Gençlerin hayallerini süsleyen polis olma isteği küçüklükten başlamaktadır. Daha ilkokuldan öğretmenlerimizin ne olmak istiyorsunuz sorusuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.