Ana Sayfa / POMEM / POMEM Okutulan Dersler
pomem-dersler

POMEM Okutulan Dersler

Lisans ve önlisans mezunlarına eğitim veren polis meslek eğitim merkezlerinde öğrenciler sınavı kazandıktan sonra okullara yerleştirilmektedir. Polis akademisine bağlı olarak eğitim veren polis meslek eğitim merkezleri ders olarak da polis akademisinin belirlemiş olduğu dersleri öğrencilere vermektedirler. Polis yetiştiren polis meslek yüksek okulu, polis meslek eğitim merkezi ve polis amirleri eğitim merkezi öğrenci durumuna göre eğitim vermektedir. Tüm bu okullarda polis akademisine bağlı olarak eğitim vermektedirler.

POMEM Dersleri Nelerdir?
Polis adaylarından önlisans ve lisans mezunlarına eğitim veren polis meslek eğitim merkezlerinde okul boyunca polisliğe hazırlanmaya yönelik olarak derslerle eğitim verilmektedir. Polis meslek eğitim merkezlerinin eğitim sürelerinin 6 aydan 4 aya düşürülmesiyle birlikte adaylara bilindiği üzere hafta sonu da eğitimler verilmektedir bu nedenle eğitim süreci ağırlaşmıştır. 4 ay boyunca polis meslek eğitim merkezlerinde okutulan derslere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1. DÖNEM
– Temek Hukuk

– Demokratik Polislik ve İnsan Hakları

– Devletin İdari Yapısı

– Mesleki Yazışma 1

– Silah ve Atış Bilgisi 1

– Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri

– Beden Eğitimi 1

– Trafik Güvenliği

2. DÖNEM
– Polis Mevzuatı

– Polislikte Vaka Çalışmaları

– Sosyal Psikoloji ve Toplumsal Olaylar Kitle Yönetimi

– Silah ve Atış Bilgisi 2

– Polis-Halk İlişkileri ve İletişim

– Beden Eğitimi 2

– Mesleki Yazışma 2

Polislik eğitiminde en önemli dersler olarak hukuk dersleri ve silah derslerini sayabiliriz çünkü en fazla zevk alacağınız dersler bunlardır. Bunun dışında bazı derslere yukarıda bakacak olursak sonunda 1 ve 2 gibi yazılar yazmaktadır burada ki rakamların anlamlarına bakacak olursak bunlar polis meslek eğitim merkezi eğitiminin 2 dönem halinde olması nedeniyle 2 ye bölünün derslerdir. Okutulan derslerin önemine göre saatleri de değişmektedir. Derslerin saatlerini polis akademisi başkanlığı belirleyerek polis meslek eğitim merkezlerine bildirmekte ve ders saatleri buna göre ayarlanmaktadır.

Polis meslek eğitim merkezlerinde 1. dönemde 180 saat, 2. dönemde ise 210 saat ders alınmaktadır.

Polis meslek eğitim merkezleri ile polis meslek yüksek okulu ve polis amirleri eğitim merkezleri de genel olarak benzerlik göstermektedir. Sadece polis amirleri eğitim merkezinde okutulan dersler biraz daha detay içerebilmektedir bunun dışında polis meslek yüksek okulu ile polis meslek eğitim merkezi dersleri aynıdır bunun nedeni de iki okulunda polis memuru yetiştirmesinden kaynaklanmaktadır.

POMEM Okutulan Dersler
5 (100%) 1 vote[s]

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-takim-elbise

Polislik Mülakatında Takım Elbise Giyilmeli mi?

Gençlerin hayallerini süsleyen polis olma isteği küçüklükten başlamaktadır. Daha ilkokuldan öğretmenlerimizin ne olmak istiyorsunuz sorusuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.