Ana Sayfa / POMEM / POMEM Puan Hesaplaması
pomem-puan-hesap

POMEM Puan Hesaplaması

Polis meslek eğitim merkezlerine yapılan alımlarda polis meslek eğitim merkezi giriş yönetmeliğinde belirlenen puanlamalar sonucu başarı puanı ortaya çıkarılmaktadır. Polis meslek eğitim merkezine alımlarda geçtiğimiz yıl puan hesaplamasında bir kaç değişikliğe gidilerek yeni puan sistemi getirilmiş durumdadır.

Polis meslek eğitim merkezi alımlarında polis adayları puanlarını nasıl hesaplayacağına aşağıda detaylı şekilde değineceğiz.

Kamu Personeli Seçme Sınavı
Polis meslek eğitim merkezi sınavlarına girecek adaylarda aranan ilk şart yapılan kamu personeli seçme sınavında bakanlıkça belirlenen puan veya bu puandan daha fazla puan alma şartı bulunmaktadır. Bu puanın üzerinde puan alamayan polis meslek eğitim merkezi alımlarına başvuru da bulunamazlar. Pomem alımlarında da kamu personeli seçme sınavı oldukça önem arz etmektedir. Çünkü genel puanlama da çok küçük etkiler yaratabilmektedir. Kamu personeli seçme sınavı genel puanın 100 üzerinden %25 ini etkilemektedir.

Fiziki Yeterlilik Sınavı
Pomem alımlarında fiziki yeterlilik sınavı başvurusu kabul edilen adayların sırayla girdikleri sınavlardan bir tanesidir. Fiziki yeterlilik sınavlarında adayların güç ve kondisyonu ölçülmektedir. Fiziki yeterlilik sınavından 60 puan altında alan polis adayları elenmektedirler. Fiziki yeterlilik sınavı genel puanın %25 lik kısmını etkilemektedir.

POMEM Mülakat Sınavı
Mülakat sınavı polis meslek eğitim merkezi alımlarının en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Bu aşamada adaylar polis okullarında oluşturulan komisyonun karşısına geçerek karşılıklı konuşma ve soru-cevap şeklinde sınava tabi tutulurlar. Bu sınavda da polis adayları en az 70 puan almak zorundadırlar 70 puan altında alan polis adaylarına polis olamaz raporu verilerek sıralamaya alınmazlar. Mülakat sınavı polis meslek eğitim merkezi başarı sırasının %50 lik kısmını etkileyen en önemli sınavdır.

Polis Meslek Eğitim Merkezi Puanları Nasıl Hesaplanır?
POMEM alımlarında 100 puan üzerinden yapılan genel puan hesaplamasının %25 ini kamu personeli seçme sınavı, %25 ini fiziki yeterlilik parkuru ve %50 sini ise mülakat sınavı oluşturmaktadır. Buna göre örnek bir pomem puan hesaplaması yapacak olursak.

Adayımızın;
– Kamu personeli seçme sınavı puanı 70 puan ise %25 i 17,5 puan,

– Fiziki yeterlilik sınav puanı 100 ise %25 i 25 puan,

– Mülakat sınav puanı 80 ise %50 i 20 puan

Toplam puanlama da ise genel puanı adayımızın 62,5 puan yapmaktadır. Bu puan tüm adaylar için aynı şekilde hesaplanmaktadır ve buna göre en yüksek puanı olan adaydan en düşük puanı alan adaya göre sıralama yapılarak alım sayısı kadar asil aday belirlenmektedir.

Polis meslek eğitim merkezi alımlarında tüm sınavların ayrı ayrı önemi vardır hepsinden tam puan almak polis adayları için çok önemlidir.

Makaleye Oy Verin

Hakkında Yönetici

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

polis-takim-elbise

Polislik Mülakatında Takım Elbise Giyilmeli mi?

Gençlerin hayallerini süsleyen polis olma isteği küçüklükten başlamaktadır. Daha ilkokuldan öğretmenlerimizin ne olmak istiyorsunuz sorusuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.