Ana Sayfa / ASKER ALIMI / Uzman Çavuş Nasıl Olunur
uzman-cavus-olmak

Uzman Çavuş Nasıl Olunur

Uzman Çavuş Nasıl Olunur

Her insanın istediği bir meslek vardı erkeklerinde  en çok istediği mesleklerden 1 tanesi olan yüzbinlerce kişinde istediği meslek olan ASKER olmak.  küçüklükten başlayan bu heves zamanla geçtikte dahada ilerler.  Günümüz çağında en çok tercih edilen Uzman Çavuş’luk  yıl’da 2 3 defa alım yapan Hava kuvvetleri , kara kuvvetleri , Deniz Kuvvetleri Ve İç işleri bakanlığına bağlanan Jandarmadır.

Nasıl Uzman Çavuş Olurum

Her meslekte olduğu gibi uzman çavuş olmanında belli şartları ve spor , Sözlü mülakatları olmakla birlikte bunları tamamladıktan sonra heyet sağlık raporuyla bitiriyor.    Her kuvvetin kendine ayrı şartları mevcuttur  her başvuruda hangi şartlar istediği  açıkca belirtiyorlar.

Bunlardan başlıca istenilen şartlarda bir kaçı;

  • T.C vatandaşı olmak
  • En az lise mezunu olmak ( Bazı kuvvet ve jandarma Orta öğretim alıyor )
  • Sicili temiz olması (herhangi bir sabıka kaybı olmaması)
  • Ailesinde 1. derece yakın olan anne baba kardeşlerde herhangi bir sicil bozukluğu olmaması

Bazı şartlar böyledir bunlardan yaş , ögrenim gibi durumlar sırayla devam etmektedir istenilen şartlar. hangi kuvvete başvurmak istiyorsanız o kuvvetin başvuru formu yanında başvuru  yapacaklar için klavuz paylaşılmaktadır.

Yukarıda ki yazımızda belirttiğimiz gibi sözlü ve Spor mülakatları olmaktadır. Spor yönünden yeterlimi degil mi sizlere bu teste sokularak alacağınız puan da önemlidir.  Spor mülakatından önce sizler boy , kilo orantılarına bakılıp daha sonra vücudunuzda herhangi bir çizik dövme  yada buna benzer şeyler var mı bunlara bakılarak ön mülakata sizleri hazırlıyorlar.

Ön mülakat bittikten sonra koşu , şınav , mekik  ve uzun atlama gibi sporlardan yeterince puan almanız gerekmektedir.

Daha sonra sözlü mülakat vardır bu aşamada herşey sizde bağlıdır, konuşmanız duruşunuz kendinizi ne kadar iyi anlatırsanız o kadar daha iyidir. kekelememeye çalışarak diksiyonunuz iyi olmalıdır.

Daha sonra spor testinden geçenler başarılı olursa HEYET rapor almak için hastanelere yönlendiriliyor. Hastanede bir çok doktordan sağlam raporu alanlar atmayı bekleyecektir.  raporda olumsuz alanlar ise maalesef elenecektir.

Bu yazımızda aklınıza takılan sorular olursa bizlere yorum atarak sorabilirsiniz.sizlere en iyi şekilde doğru cevaplar vermeye devam edeceğiz.

Uzman Çavuş Nasıl Olunur
5 (100%) 2 vote[s]

Hakkında alpagu

Pomem, pmyo, paem, pöh, bekçi ve asker alımlarına yönelik adayları bilgilendirmek amacıyla buradayız.

İlginizi Çekebilir!

astsubay maaşları

Astsubay Maaşları Ne Kadar

Astsubay Maaşları Ne Kadar? Herhangi bir operasyon gerçekleştirildiği zaman bunların tümüne katılan astsubaylar, buralara emri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.